header bg 2

Virüslere karşı korunabilmek için 5 önemli önlem

Virüslere karşı korunabilmek için 5 önemli önlem

Virüslere Karşı Korunabilmek için Almanız Gereken 5 Önemli Önlem

Koronavirüs salgını hayatımızı etkisi altına aldı ve etkilerini bir süre daha hissedeceğiz gibi görünüyor. Covid-19 salgınını atlatmış olsak dahi hayatımızı tehdit eden tek virüsün bu olmadığı da bir gerçek. Bu yazımızda virüslere karşı korunabilmek için almamız gereken 5 önemli önerimiz olacak.

El Hijyenine Dikkat Etmek:

Ellerimizi sık sık yıkamamız gerektiği salgın döneminde daha yoğun hatırlatılıyor olsa da genel olarak virüs ve bakterilerden korunabilmek için el hijyenine çok dikkat edilmelidir. Toplu taşıma kullanımı sonrası, market ziyaretlerinin ardından veya ortak dolaşım halinde olduğundan paraya dokunduktan hemen sonra vakit kaybetmeden ellerimizi yıkamalıyız.

Ellerimizi nasıl yıkamamız gerektiğinden de kısaca bahsetmiş olalım:
Su ile ıslattıktan sonra sabunu ellerimizde köpürtmeli, parmak araları, avuç içleri ve elin üst yüzeyi tamamen ovalanmalıdır. Yaklaşık 20 – 30 saniye kadar eller tarif edildiği şekilde temizlendikten sonra durulanarak temiz bir havlu ile tamamen kurutulmalıdır.

Ellerimizi yıkayamayacağımız bir yerde bulunuyorsak mutlaka uygun bir el dezenfektanı kullanmalı, ellerimizi virüslerden arındırmalıyız. Bu nedenle dışarı çıkarken çantamızda küçük bir el dezenfektanı şişesi bulundurmak iyi bir fikir olacaktır.

El hijyeninin bir parçası olan tırnak temizliğine de çok dikkat edilmelidir. Maalesef tırnakların içi virüs ve bakteriler için üremeye elverişli alanlar olabiliyor. Bu nedenle tırnaklarımızı düzenli olarak kesip iç kısımlarını fırçalamamız el hijyenimizi tamamlayacaktır.

Viruslere Karsi Korunabilmek icin Almaniz Gereken 5 Onemli Onlem 2

Bulunduğunuz Ortamı Havalandırmak:

Bulaş riskini azaltacağından bulunduğunuz ortamı, evinizi veya iş yerinizi sık sık havalandırmanın faydalı olacağını düşünüyoruz. Salgın döneminde kapalı ortamlar yerine açık alanları tercih etmek, kalabalıktan uzak durmak ve sosyal mesafeyi korumak virüslere karşı sizi koruyan diğer önemli önlemler arasındadır.

Sağlıklı Beslenmek:

Virüslerin ve hastalıkların vücudunuzda yaratacağı olumsuz etkileri azaltmak ve vücudunuzun savunma mekanizmasını güçlendirmek için sağlıklı beslenmeyi ihmal etmemek gerekiyor. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek antioksidan içeren yiyecekler günlük beslenme düzenine dahil edilmelidir.

Viruslere Karsi Korunabilmek icin Almaniz Gereken 5 Onemli Onlem 3

Maske Kullanmak:

İçinde bulunduğumuz Covid-19 salgın döneminde maske kullanımı zorunlu hale geldi. Halen günlük hayatımızın bir parçası olan tıbbi maskeler, bizi ortamda damlacık yoluyla bulaşan hastalıklardan korur. Sadece salgın döneminde değil, virüs tehlikesi barındıran her ortamda maske kullanımına özen göstermeliyiz. Sağlık çalışanlarının cerrahi müdahaleler esnasında mutlaka kullandığı tıbbi maskeler eczanelerden kolayca temin edilmektedir.

Diğer Yazılar
[3d-flip-book id=”21610″ ][/3d-flip-book]
[3d-flip-book id=”21610″ ][/3d-flip-book]