header bg 2

Sağlıklı Bir Yaşam için Su Tüketiminin Önemi

Sağlıklı Bir Yaşam için Su Tüketiminin Önemi

Sağlıklı Bir Yaşam için Su Tüketiminin Önemi

Su içmenin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Ancak ne yazık ki birçoğumuz yeterli miktarda su tüketmeyi ihmal ediyoruz. Genel olarak bahsetmek gerekirse su, tüm dokularımızın ve organlarımızın sağlığı için hayati önem arz ediyor. Aynı zamanda böbreklerimizin düzenli olarak çalışmasını sağlıyor. Peki, düzenli su tüketiminin vücudumuza başka faydaları var mı? Düzenli olarak su tüketmeyi nasıl alışkanlık haline getirebiliriz? Hep birlikte inceleyelim. Suyun Vücudumuz için Önemi: Vücudumuzun ortalama %60’ı sudan oluşmaktadır. Yalnızca bu bilgi ile dahi organlarımızın ne kadar suya ihtiyacı olduğunu anlayabiliriz. Ne miktarda suya ihtiyaç duyduğumuz yaşam koşullarımız, nasıl bir iklimde yaşadığımız, harcadığımız enerji miktarımız ve diğer çevresel koşullara göre değişiyor olsa da suyun vücudumuz için temel bir gereksinim olduğu kesin. İşte Vücudumuz için Su İçmenin Faydaları:
  • Bazal metabolizma hızımızı ideal seviyede tutar. Omurga sıvılarının azalmasını engeller, kan basıncını düzenleyerek hücrelerin ihtiyaç duyduğu oksijen ve besinlerin taşınmasını sağlar.
  • Yiyecekleri daha kolay sindirmemize yardımcı olur.
  • Daha ışıltılı ve sağlıklı bir cilde sahip olmamızı destekler.
  • Su içmek mental olarak rahatlatır, sakinleştirir.
  • Emzirme döneminde süt miktarının artması için uzmanlar su tüketimini artırmayı tavsiye eder.
  • Genel vücut sağlığı ve direncini destekler
Tüm bunların dışında ideal kilonuza ulaşmak istiyor veya formunuzu korumayı hedefliyorsanız su tüketimine önem vermek sizi hedefinize yaklaştırır. Bir diyetisyen veya beslenme uzmanına başvurursanız, muhtemelen alacağınız ilk tavsiye bol su içmek olacaktır. Düzenli Su Tüketimini Alışkanlık Haline Getirin! Bu kadar hayati bir öneme sahip olan düzenli su içme alışkanlığını günlük yaşamın bir parçası haline getirmek aslında düşündüğünüz kadar zor değil. Aşağıda verdiğimiz ipuçlarını uygulayarak su içmeyi kolaylıkla alışkanlık haline getirebilirsiniz.
  • Başlangıç için her saat başı alarm kurarak su içmeyi kendinize hatırlatmak hiç fena fikir değil. Üstelik bunun için geliştirilmiş mobil uygulamalar bile var!
  • Zevkinize uygun şık bir bardak veya bir başucu sürahisi sizi su içmeye motive edecektir.
  • Sıcak havalar için termos suluklar edinin. Termos suluklar, içme suyunuzun sıcaklığını ideal seviyede tutacaktır. Su içmenin tadına varın, gurme tarifler deneyin!
  • Sürahinize zencefil, limon dilimleri ve yeşil elma ekleyebilir, suyun tadını seveceğiniz hale getirebilirsiniz. Daha tatlı bir içecek elde etmek isterseniz sürahinize 1 adet çubuk tarçın atabilirsiniz.
Diğer Yazılar
[3d-flip-book id=”21610″ ][/3d-flip-book]
[3d-flip-book id=”21610″ ][/3d-flip-book]