header bg 2

Neden İlkyardım Eğitimi Almalıyız?

Neden İlkyardım Eğitimi Almalıyız?

Neden İlk Yardım Eğitimi Almalıyız?

İlk yardım hayat kurtarır! Bu cümleyi hepimiz bir yerlerde okumuş veya duymuşuzdur. Ancak maalesef günümüzde hala pek az kişi temel ilk yardım bilgisine sahip. Bu yazımızda ilk yardım bilgisinin önemine ve faydalarına vurgu yaparak neden temel ilk yardım eğitimi almamız gerektiğinin altını çizmek istedik.

İlk Yardım Eğitiminin Önemi:

Hayat, güzel sürprizlerle olduğu kadar acı tecrübelerle de karşımıza çıkabiliyor. Küçük ya da büyük, boyutu ne olursa olsun, aniden gelişen kazalarda anında ve doğru müdahale ise oldukça önemli. Herhangi bir kaza anında sağlık personelleri kaza yerine ulaşana kadar geçen birkaç dakikalık süre, kazazede için hayati önem taşıyor olabilir.

Üstelik yalnızca kazalar değil deprem, yangın, heyelan gibi afetlerde sadece bir değil birden fazla yaralıya aynı anda müdahale etmek gerektiğinden ilk yardım bilgisine sahip kişilerin varlığı kritik derecede önem arz ediyor.

Özetle kazalarda veya doğal afetlerde, herhangi bir tıbbi araç gereç olmadan mevcut gereçlerle müdahale edebilecek ilkyardım eğitimi almış kişilere ihtiyaç duyulur. Bu bilgiye sahip olan kişilerin kaza anında etrafımızda olması ise hayat kurtarır.

İlk Yardımcı Kimdir?

Gerekli eğitimlerden geçerek akredite ilk yardım sertifikası bulunan kişilere ilk yardımcı denilmektedir. İlk yardımcı, ani hastalık, kaza, yaralanma, afet, zehirlenme veya boğulma gibi durumlarda sağlık ekipleri gelene kadar eldeki mevcut imkanlarla yaralıya müdahale eder ve gerekli tedbirleri alır.

İlk yardımcı olmak için Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurumların verdiği eğitimleri tamamlamak ve sonrasında yapılan teorik ve uygulamalı sınavdan geçer not almak gerekiyor. Bu süreçleri tamamlayan kişilere Sağlık Bakanlığı onaylı ilk yardımcı kimlik kartı verilmektedir.

Neden İlk Yardım Eğitimi Almalıyız?

Bir kaza meydana geldiğini gördüğümüzde içgüdüsel olarak sorumluluk hisseder, kazazedeye yardım etmek isteriz. Bu noktada ilk yardımın insani bir yaklaşım olduğunu söyleyebiliriz. Ancak her ne kadar yardımcı olmak istesek de, bilinçsizce yapacağımız en ufak müdahale, kazazede için hayati bir risk oluşturabilir. Kaza anında bize ihtiyacı olan birine en doğru şekilde müdahale edebilmek ve onun yaşama tutunmasına yardımcı olabilmek için kulaktan dolma bilgilerden çok daha fazlasına ihtiyacımız var. Yalnızca teorik bilgiye sahip olmak da bu noktada maalesef yeterli olmuyor. Bir yaralıya müdahale etmek için uzman kişilerce hem teorik hem de uygulamalı ilk yardım eğitimi almak ve eğitim sonundaki sınavlardan geçerek ilk yardımcı sertifikasını edinmek gereklidir.

Diğer Yazılar
[3d-flip-book id=”21610″ ][/3d-flip-book]
[3d-flip-book id=”21610″ ][/3d-flip-book]