header bg 2

Maske Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Maske Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Geçirdiğimiz bu salgın döneminde hayatımızın bir parçası haline gelen maskeler; doğru kullanıldığında hayat kurtarıyor. Ancak hatalı kullanımı bulaş açısından bir o kadar riskli. Peki hem maske seçerken hem de maske kullanırken nelere dikkat etmelisiniz?

Maske Çeşitleri Nelerdir? N95 Maskenin Farkı Nedir?

Maskeler; cerrahi maskeler ve solunum sistemi koruyucu maskeler olmak üzere iki çeşittir. Cerrahi maskeler, sağlık çalışanlarının cerrahi müdahaleler sırasında kendilerinden hastalara ya da hastalardan kendilerine herhangi bir bulaş olmasını engellenmek amacıyla kullanılan ekipmanlar arasında yer almaktadır.

Solunum sistemi koruyucu maskeler ise sağlık sektörünün yanı sıra diğer alanlarda da iş güvenliğini sağlamaktadır. FFP sınıflandırmasına sahip toz maskeleri ile N koduna sahip koruyucu maskeler de bu kategori de yer alır. N95 maskelerin farkını böyle açıklayabiliriz.

Günlük hayatta kullandığımız cerrahi maskeler bakterilerin damlacık yoluyla bulaşmasına engel olmak amacıyla tercih edilmektedir. Salgın döneminde oldukça yoğun kullanılan bu maskeler günümüzde çeşitli renklerde, desenlerde, telli, telsiz veya kulaktan ayarlama özellikleriyle birbirinden ayrışmaktadır.

three type of medical masks homemade medical and respirator

Hangi Maskeyi Tercih Etmeliyiz?

Öncelikle kullanacağınız maskenin markası, materyali ne olursa olsun yüzünüze tam oturan ve kenarlardan boşluk olmayacak şekilde ağız ve burnunuzu kapatan bir model olmalı. Diğer yandan telsiz maskelere göre telli maskelerin kullanımının daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Telli maskeler burun üzerine çok daha kolay oturacağından ve çeneye doğru kaymayacağından aynı zamanda daha güvenlidir diyebiliriz.

Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19 tehlikesine karşı kullanılan maskelerin 3 katmanlı olarak tercih edilmesini önermektedir. Ancak 3 katmanlı maskelerde meltblown filtresinin olması oldukça kritik bir detay. Tek kullanımlık cerrahi maskelerin orta katmanında kullanılan metlblown filtre sayesinde damlacıklar yoluyla bulaşan bakterilerin solunması engellenir. Bu nedenle, cerrahi olmayan ve EN 14683 cerrahi maske standartlarını yerine getirmeyen maskeler yerine güvenilir bir markanın ürettiği meltblown filtreli maskeleri tercih etmek salgından korunabilmek adına önemlidir.

Maske seçiminde estetik kaygıları bir kenara bırakıp, doğru üretim tekniği ve doğru materyallerle üretilmiş olan maskeleri tercih etmek ve fiyat avantajından ziyade, maskenin koruyucu fonksiyonlarının yeterli olup olmadığını incelemek çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

close up woman washing her hands

Maske Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Salgın döneminde maske kullanırken aşağıdaki hususlara dikkat etmemiz önemlidir:

  • Kullanılan maske hem ağzı hem de burnu tam olarak kapatmalıdır. Telli maskeler, burun kemiğinin şeklini alacak şekilde yanlardan bastırılarak yüze yerleştirilmelidir.
  • Maskenin körükleri çene altına kadar çekilmeli, yanlarda boşluk kalmamasına dikkat edilmelidir.
  • Maskeye mümkün olduğunca temas edilmemeli, çıkarılırken de kulağa geçen lastiklerden tutularak çıkarılmalıdır. Maskeyi takmadan ve çıkarmadan evvel el yıkamak da önemlidir.
  • Tek kullanımlık maskeler, tekrar tekrar kullanılmamalı, mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir.
Diğer Yazılar
[3d-flip-book id=”21610″ ][/3d-flip-book]
[3d-flip-book id=”21610″ ][/3d-flip-book]