header bg 2

Kahve Yerine Tüketebileceğiniz 5 Sağlıklı İçecek

Kahve Yerine Tüketebileceğiniz 5 Sağlıklı İçecek

Kahve Yerine Tüketebileceğiniz 5 Sağlıklı İçecek

Kahve, kararında tüketildiğinde keyifle tüketilen masum bir içecek olsa da çoğumuz günlük kafein dozunu kaçırıyor, kahve tüketimini kontrol edemeyebiliyoruz. Oysa fazla tüketildiğinde kahve kalbimizi yoruyor, tansiyon, şeker, mide rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa zemin hazırlıyor. Eğer siz de günlük kahve tüketiminizi sınırlandıramıyor ve kahvenin yerini dolduracak alternatif içecekler arıyorsanız bu yazımız tam size göre!

Kafein İhtiyacınızı Matcha Çayı ile Giderin:

Matcha çayının kahveye en iyi alternatif bitki çaylarından biri olduğunu biliyor muydunuz? Son yıllarda adını ve faydalarını sıkça duyduğumuz matcha çayı, sizi kahve kadar dinç tutabilir ve enerji verebilir. Üstelik matcha çayının cilt hücrelerini yenilemek, bünyesinde bulunan klorofil sayesinde kanı temizlemek gibi birbirinden değerli faydalarının olduğu da bilinen faydaları arasında. Matcha çayını acı bulursanız bol limonlu ve çubuk tarçın ilaveli bir yeşil çay da tüketebilirsiniz.

Kahve Yerine Tuketebileceginiz 5 Saglikli Icecek 2

Probiyotiklerden Yararlanın:

Eğer soğuk kahve tutkunuysanız kahvenin yerine koyabileceğiniz içecek sayısı çok daha fazla; alternatifleriniz çok daha bol. Hem fazla kahve tüketiminin vücudunuzda yaratacağı sağlık sorunlarını bertaraf etmek hem de daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için kahve yerine probiyotik içecekleri tercih edebilirsiniz.
Örneğin kefir, ayran, kvas gibi içecekler tüketerek sağlıklı yaşama bir adım daha yaklaşmış olabilirsiniz.

Kombucha Çayı ile Tanışın:

Kombucha çayı, yeşil çay yapraklarının fermente edilmesiyle oluşan lezzetli bir içecektir. Tıpkı matcha çayı gibi kombucha çayı da son yıllarda faydaları üzerine düşündüğümüz ve tükettiğimiz yeni bir keşif! Kombucha iyi enzimlerle dolu hafif gazlı bir içecektir. Sindirim sistemine yardımcı olan ve enerji veren bu içecek çeşitli aromalar ile satışa sunuluyor.

Kahve Yerine Tuketebileceginiz 5 Saglikli Icece 3

Ginseng Çayını Deneyin:

Ginseng çayı da kahveye iyi bir alternatif olarak tüketilebilir. Güçlü bir antioksidan olan ginseng çayının enerji verdiği de biliniyor. Ancak uyarmadan geçmeyelim: Kronik rahatsızlıkları olan, kalp veya tansiyon hastaları için ginseng çayının mutlaka doktor tavsiyesi ile tüketilmesi öneriliyor.

Kendi Doğal Sıcak Çikolata Tarifinizi Geliştirin:

Kahveye, verdiği enerji nedeniyle değil yalnızca tadı için gönül verdiyseniz bir bardak doğal sıcak çikolata size aynı hazzı yaşatacaktır. Ham kakao tozu hem iyi bir antioksidan olması hem de az miktarda kafein içermesi nedeniyle kahve tutkunları için vazgeçilmez bir alternatif olabilir. Üstelik sadece ham kakao tozu, badem sütü ve akçaağaç şurubu ile siz de evinizde gurme sıcak çikolatalar hazırlayabilirsiniz.

Diğer Yazılar
[3d-flip-book id=”21610″ ][/3d-flip-book]
[3d-flip-book id=”21610″ ][/3d-flip-book]