header bg 2

Ellerinize Ne Kadar İyi Bakıyorsunuz?

Ellerinize Ne Kadar İyi Bakıyorsunuz?

Ellerinize Ne Kadar İyi Bakıyorsunuz?

Yaşamımız boyunca bize en çok hizmet eden organlarımızdan biri olan ellerimiz sağlıklı ve bakımlı görünmeyi hak ediyor. Peki özellikle salgın döneminde yoğun sabun ve dezenfektan kullanımı ellerinizde kuru ve çatlak bir görünüme mi sebep oldu? Bu yazımızda gününüzün yoğunluğunda sizi zorlamayacak birkaç basit ama etkili yöntem ile ellerinizi nasıl sağlıklı ve ışıltılı gösterebileceğinizden bahsedeceğiz.

Sağlıkla Işıldayan Eller için Birkaç Öneri:

Günümüz ne kadar yoğun geçerse geçsin, yüz bakımını asla ihmal etmeyiz. Makyajımızı özenle temizler, bakım kremlerimizi yüzümüze uygularız. Ancak maalesef çoğu zaman ellerimiz için aynı durum geçerli değil. El bakımını genellikle ihmal ederiz ve rahatsız edici bir cilt kuruluğu hissedene kadar ellerimizin verdiği alarmı duymazdan geliriz. Oysa ellerimiz hava ve mevsim şartlarından en çok etkilenen organlarımızdan biridir ve sırf bu özelliği için dahi özel bir bakımı hak eder.

Diğer yandan Covid- 19 salgını nedeniyle temizliğine normalden çok daha fazla özen gösterdiğimiz bir dönemden geçiyoruz. Normalden çok daha su, sabun, kolonya ve dezenfektan kullanmak ne yazık ki ellerimizin hızla deforme olmasına ve solgun görünmesine neden oluyor. Yaşam şartlarımızın bu yıpratırıcı etkisi de ellerimizin daha hızlı yaşlanmasına zemin hazırlıyor. Ancak birkaç adımda el bakımımızı yapmak ve sağlıkla parlayan ışıltılı ellere sahip olmak mümkün:

1. Sabun Seçiminize Özen Gösterin:

İşe ellerimizi günde birkaç sefer buluşturduğunuz sabunun içeriğini değiştirmekle başlayabilirsiniz. Sıradan sabunlar ellerinizi kurutur. Ancak temiz içerikli, nemlendirici etkisi olan sabunlar kullandığınızda elleriniz nazikçe temizlenmiş olur ve böylece ellerinizin derisi daha az yıpranır. Ayrıca ellerinizi yıkarken çok soğuk veya çok sıcak su kullanmaktan kaçınmak da faydalı olacaktır.

Ellerinize Ne Kadar Iyi Bakiyorsunuz 2

2. Ellerinizi Yıkadıktan Sonra Nemlendirin:

İçeriğine güvendiğiniz iyi bir nemlendirici ile ellerinizi her yıkamadan sonra nemlendirin. Hatta gün içerisinde nemlendiricinizi gözünüze takılabilecek bir yere bırakın ve kuruluk hissettiğinizde ellerinizi nemlendirici ile buluşturun. Başlangıçta alışması zor olabilir ancak ellerinizin neme doyduğunu hissettiğinizde vazgeçemeyeceğiniz bir alışkanlık haline gelecek.

3. Güneşin Zararlı Etkilerine Dikkat:

Nasıl güneşe çıktığımızda yüzümüzü güneşten korumaya özen gösteriyor ve güneş koruyucumuzu sürüyorsak, ellerimize de benzer özeni göstermek onları foto yaşlanmanın olumsuz etkilerinden koruyacaktır.
Diğer yandan bildiğiniz gibi, güneşin zararlı ışınlarına karşı gün geçtikçe yoğun bir oranda maruz kalıyoruz. D Vitamini sentezi için güneş ışınlarına ihtiyaç duysak da, gerektiğinden fazla güneşlenmek ciddi rahatsızlıklara davetiye çıkarabiliyor. Sağlık profesyonelleri bu noktada güneş koruyucuların önemine işaret ediyor. Ellerimiz ise direkt olarak güneşe maruz kaldığından onları korumamız vücut sağlığımız için önem arz ediyor.
Bu nedenle güneş koruyucunuzu yüzünüze sürerken ellerinizi de ihmal etmemelisiniz. Güneş koruyucunuzu seçerken hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı sizi koruyabileceğinden emin olun ve kullandığınız güneş koruyucunun tavsiye ettiği şekilde kreminizi sık sık yenileyin.

Diğer Yazılar
[3d-flip-book id=”21610″ ][/3d-flip-book]
[3d-flip-book id=”21610″ ][/3d-flip-book]