header bg 2

3 Katlı Cerrahi Maske Nedir, Ne Amaçla Kullanılır?

3 Katlı Cerrahi Maske Nedir, Ne Amaçla Kullanılır?

3 Katlı Cerrahi Maske Nedir?

Önceleri çoğunlukla sağlık çalışanlarının kullandığı 3 katlı cerrahi maske Covid-19 Salgını ile birlikte günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Cerrahi maskeler genellikle ağızdan ve burundan gelebilecek sıvı damlacıkları tarafından bulaşan virüs ve bakterilerden korunmak amacıyla kullanılır. Covid salgını ile birlikte bu maskelerin sosyal alanlarda kullanılması pek çok ülkede zorunlu hale gelmiştir. 3 katlı cerrahi maskeler tek kullanımlıktır ve doğru tekniklerle üretilmiş bir cerrahi maskede katmanlar arasında meltblown filtresi bulunmaktadır. Maske tercihinizi yaparken bu hususa dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Telli Cerrahi Maske Nedir?

Telli cerrahi maske, 3 katlı cerrahi maskelerin burun kısmına ince, kıvrılabilir bir tel yerleştirilmiş bir versiyonudur. Tel takılmasının nedeni, maskeyi burun kemiği etrafında sabitleyerek ağız ve burundan çıkan damlacıkların ortama veya insanlara bulaşmasını engellemektir. Bu önemli faydaları nedeniyle telli cerrahi maske kullanılması güvenli bir seçim olacaktır. Telli cerrahi maskelerin bir diğer avantajı ise, standart boyda üretilen bir maskeyi, herkesin kendi yüzüne göre ayarlayabilmesine imkan tanımasıdır. Teli burun kemiğinizin hizasında bükerek maskeyi kolayca yüzünüze uygun bir hale getirebilirsiniz.

Çocuklar Cerrahi Maske Takabilir mi?

Çocuk cerrahi maskeler çeşitli marketlerde ve eczanelerde satışa sunulmuştur. Eğer çocuğunuz için bir çocuk cerrahi maske arıyorsanız kolaylıkla temin edebileceğinizden emin olabilirsiniz ancak sorgulamanız gereken önemli bir husus var: Çocuğunuzun yaşı veya sağlık durumu maske kullanmaya elverişli mi?
Bazı sağlık profesyonelleri çocukların kalabalık ortamlarda maske takmasını tavsiye ederken bazıları da maske kullanımın çocuklar için olumsuz sonuçlar doğurabileceğinden endişe ediyor. Bu nedenle çocuğunuz için bir maske alışverişi yapmadan evvel konuyu doktorunuza danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

3 Katlı Cerrahi Maske Nasıl Kullanılmalıdır?

3 katlı cerrahi maskenizi kullanırken aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Paketi dikkatlice açınız.
  • Maskeyi kullanmadan önce ellerinizi su ve sabun ile yıkayınız.
  • Maskeyi; burun klipsi yukarı gelecek ve tüm yüzünüzü kaplayacak şekilde yerleştiriniz.
  • Maske lastiğini uygun şekilde takınız ve burun klipsini burnunuza göre sabitleyiniz.
  • Maskenin burun, ağız ve çeneyi içerisine alan ön yüzeyine dokunmayınız.
  • Çıkarılan maskeyi lastiklerinden tutarak çöpe atınız.
  • Maskeyi çıkardıktan sonra ellerinizi su ve sabun ile yıkayınız.
Diğer Yazılar
[3d-flip-book id=”21610″ ][/3d-flip-book]
[3d-flip-book id=”21610″ ][/3d-flip-book]